آسیب‌ها و عوارض استفاده مداوم و ناصحیح از ابزار بی‌سیم

 اگر یک نگاه کلی به زندگی خودمان بیندازیم متوجه می‌شویم که از صبح که چشم باز می‎کنیم تا آخر شب که دوباره به خواب می‌رویم، بیشتر از هر چیز و هر کسی با ابزار دیجیتال و بی‌سیم سروکار داریم.

 از تلفن همراه و گوشی تلفن منزل گرفته تا لپ‌تاپ، تبلت، ساعت‌های هوشمند، اینترنت وای فای، کنسول بازی و… در واقع ما انسان‌های امروزی در دریایی از این ابزار و شبکه‌ها در حال غرق شدن هستیم و نمی‌توانیم حتی یک روز از زندگی‌مان را بدون وجود این ابزار و وسایل تصور کنیم.

 تکنولوژی یک ابزار بسیار عالی، کارآمد و مناسب برای بشر است. به طوری که سطح زندگی و رفاه و آسایش ما را با سرعت زیادی ارتقا داده و باعث پیشرفت‌های زیادی در زمینه‌های مختلف شده است.

 اما در کنار تمام پیشرفت‌ها و خوبی‌هایی که این ابزار و وسایل دارند، بدی‌ها و عوارضشان هم کم و قابل‌انکار نیست.

 آیا می‌دانید بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات جسمی، جنسی و روانی که برای افراد به وجود می‌آید در اثر همین ابزار و وسایل بی‌سیم است؟

 متأسفانه قبل از آنکه روش استفاده صحیح و نکات کاربردی برای استفاده از این نوع ابزار و وسایل به انسان‌ها آموخته شود و تحقیقات درست و کاملی از اثرات و عوارض این سبک زندگی بر سلامت روانی و جسمی انسان انجام شود؛ استفاده از آن رواج یافت.

 به‌طوری‌که در حال حاضر بسیاری از افراد درگیر عوارض استفاده نابجا و نادرست از آن‌ها شده‌اند؛ اما به قول معروف: «ماهی را هر زمانی که از آب بگیریم تازه است.»

 مهم نیست که در گذشته چه کارها و فرهنگ‌سازی‌هایی باید انجام می‌شد، مهم این است حالا که ما به این مهم دست پیدا کرده‌ایم شروع به رعایت این نکات مفید بکنیم.

تنها کاری که از دست ما برمی‌آید این است که تا حد امکان بتوانیم این نکات را یاد گرفته و حداقل در زندگی شخصی خودمان آن‌ها را به کار ببریم تا آسیب‌های این ابزار و وسایل و شبکه‌ها را تا حدی کاهش دهیم.

 اگر شما از هرکدام از لوازم و ابزار دیجیتال و بی‌سیم در طول روز استفاده می‌کنید، خواندن این مقاله برای شما ضروری است.

چرا که در ادامه نکاتی را برای شما شرح خواهیم داد تا با استفاده از آن‌ها روش استفاده درست از این ابزار شبکه‌ها را یاد بگیرید و با به کار بردنشان در زندگیتان تا حدی از عوارض و آسیب‌های آن‌ها در امان باشید.

اثرات نامناسب ابزار بی‌سیم، موضوعی واقعی است یا توهم؟

 بزرگترین سؤالی که درباره این مسئله در ذهن افراد به وجود می‌آید این است که آیا واقعاً استفاده از ابزار شبکه‌های اینترنتی بی‌سیم ضرر دارد یا نه؟

 متأسفانه مطالب ضدونقیض زیادی در این‌باره در فضای مجازی منتشر شده است و همین موضوع به سردرگمی افراد دامن زده است؛ بنابراین تصمیم گرفتیم تا در این مقاله این موضوع را مفصلاً برای شما بررسی کنیم.

 تکنولوژی بی‌سیم مانند شبکه‌های اینترنتی بی‌سیم یا هر لوازم دیجیتال که بدون سیم قابلیت کارکردن دارند در این دسته قرار می‌گیرند. تمامی این وسایل امواج مایکروویو و تشعشعات مضر را از خودشان ساطع می‌کنند.

فارغ از اینکه این دستگاه‌های بی‌سیم از چه نوعی می‌باشند، سلامت افراد به‌خصوص بچه‌ها، خانم‌های باردار و افرادی که قصد بارداری دارند را به خطر می‌اندازند.

 متأسفانه برخی افراد به سبب شغلی که به آن مشغول هستند بسیار بیشتر از سایر افراد در معرض این امواج و تشعشات قرار می‌گیرند و باید خیلی بیشتر مراقب سلامتی‌شان باشند.

معمولاً شغل‌هایی که مستقیماً با ابزارهای صنعتی، پزشکی، هسته‌ای و تکنولوژی‌های پیشرفته امروزی سروکار دارند، از تجهیزات بی‌سیم استفاده می‌کنند.

اگر دقت کرده باشید این افراد معمولاً سال‌های کارکرد کمتری نسبت به سایر افراد دارند و خیلی زودتر از آن‌ها بازنشسته می‌شوند. همچنین بیماری‌هایی که این افراد به آن دچار می‌شوند نیز بیشتر و متفاوت‌تر از سایر افراد است.

 همین مورد هم نشان‌دهنده ضررهایی که این نوع وسایل بر روی افراد و سلامتی‌شان می‌گذارند باشد و همه چیز را مشخص کند.

 البته بسته به اینکه وسایلی که با آن‌ها در ارتباط هستیم تا چه میزان قدرت دارند و میدان‌ الکترومغناطیسی‌شان چقدر قوی است، چه فرکانس‌ها و با چه طول موجی دارند، تعداد فرکانس‌ها و پرتوهای مضرشان چقدر است و بسیاری موارد دیگر باعث می‌شود تأثیرگذاری هرکدام از آن‌ها متفاوت باشد.

اما از آنجایی که زندگی ما با این وسایل پیوند عمیقی خورده، حتی اگر در تمام طول زندگی از کم‌ ضررترین لوازم هم استفاده کنیم، به خاطر مدت زمان طولانی که در معرض آن وسیله و در حال استفاده از آن هستیم؛ تأثیرات بد و نامناسبش را دریافت می‌کنیم.

 مهم‌ترین تأثیراتی که این ابزار شبکه‌ها بر سلامت انسان می‌گذارند چیست؟

این ابزار و تجهیزات تأثیرات متفاوت و گوناگون و البته مضر زیادی بر تمامی ابعاد سلامت انسان می‌گذارند. تأثیراتی که بشر با این میزان از پیشرفتش اما هنوز نتوانسته بسیاری از آن‌ها را حتی شناسایی کند.

به طور کلی دنیای مدرن و پیشرفته هنوز ابهامات زیادی دارد؛ بنابراین ما سعی کردیم مهمترین عوارض تشخیص داده شده در این زمینه را برای شما شرح دهیم.

1.     تأثیر بر سیستم تولیدمثل و باروری

 حتماً متوجه این موضوع شده‌اید که در سال‌های اخیر میزان ناباروری تا چه حد در کشور ما و در جهان افزایش یافته است.

 نمی‌توان تمام این افزایش بی‌سابقه ناباروری را به این موضوع ربط داد. قطعاً موارد دیگری هم هستند که در به وجود آمدن این وضعیت دخیل‌اند اما قطع به یقین یکی از مهمترین عواملی که باعث افزایش میزان ناباروری شده است؛ تأثیرات حرارتی میدان‌های الکترومغناطیسی و تشعشعات آن‌ها است.

اختلالات ژنتیکی و جهش‌های سلولی در طول دوران تاریخ در بیشترین حالت خودش قرار گرفته و باعث شده درصد زیادی از مردم جهان درگیر و مبتلا به انواع اختلالات و جهش‌های ژنتیکی بی‌سابقه شوند.

اگر سری به آمار و ارقام ثبت شده بزنید با آمار حیرت‌انگیزی از نوزادهایی که با اختلالات ناشناخته جسمی و روانی به دنیا می‌آیند، مواجه می‌شوید.

 بیماری‌های ناشناخته، جهش‌های کروموزومی و درنتیجه انسان‌هایی که بسیاری از آن‌ها از نظر روانی، جسمی و حتی جنسی سلامت کامل ندارند نتیجه سال‌ها استفاده مداوم و اشتباه ما از این ابزار و وسایل است.

2.     سرطان‌زایی

مطالبی در فضای مجازی وجود دارد که نشانه مستقیم، علمی و قانع‌کننده‌ای درباره تأثیر مستقیم این امواج بر سرطان‌زایی را نشان نمی‌دهند اما مشخص شده که این امواج و تشعشعات آن‌ها با تأثیر بر سلول‌های بدن، نظم و قانون آن‌ها را بر هم زده و باعث تولید توده‌های سلولی و افزایش سرعت تولید سلول‌ها شده است.

سرطان هم در اثر تقسیم غیرطبیعی و بیش از اندازه سلول‌ها به وجود می‌آید. در نتیجه این تشعشعات و امواج اگر به صورت مستقیم هم باعث به وجود آمدن سرطان نشوند؛ تأثیرات غیرمستقیم و غیرقابل انکاری در این زمینه دارند.

3.     عوارض عصبی رفتاری و روانی

 مغز انسان دارای نورون‌های عصبی است که با تأثیرپذیری بیش‌ازاندازه از این تشعشعات و میدان‌های مغناطیسی فعال اختلالات متعددی را برای افراد به وجود آورده و بیماری‌های گوناگونی را باعث می‌شوند.

چطور می‌توان از بروز این عوارض پیشگیری کرد؟

 همیشه راهی برای پیشگیری وجود دارد. پیشگیری همیشه راحت‌تر، آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر از درمان است؛ بنابراین بهتر است به‌جای اینکه بدون هیچ‌گونه توجهی از این لوازم استفاده کنیم و خود را در معرض بیماری‌های گوناگون قرار دهیم، قبل از وقوع آن‌ها فکری کرده و چاره‌ای بیندیشیم تا از عوارض آن پیشگیری کنیم.

 در درجه اول بهتر است استفاده خود از لوازم بی‌سیم را به حداقل برسانید؛ یعنی سعی کنید زمانی که می‌خواهید از لوازم دیجیتال استفاده کنید حتماً از لوازمی که سیم‌دار هستند استفاده کنید.

 حتی از اینترنت مودم و وای فای نیز استفاده نکنید؛ بلکه با کابل به اینترنت وصل شوید به طور کلی لوازم سیم‌دار تأثیرات مخرب لوازم بی‌سیم را به آن اندازه و با آن شدت ندارند. از این‌رو بهتر است حالا که نمی‌توانید این تکنولوژی‌ها را از زندگی‌مان حذف کنیم، حداقل از انواع کم‌خطر‌تر آن استفاده کنیم.

حتماً زمان‌هایی که به دستگاه نیازی ندارید آن را خاموش کنید. بخصوص حتماً سعی کنید قبل از خواب اینترنت وای فای را خاموش کرده گوشی خود را در حالت پرواز قرار دهید و سعی کنید در اتاق خواب شما هیچ وسیله دیجیتال و به‌خصوص وسیله بی‌سیمی وجود نداشته باشد.

 لوازم هوشمند و دیجیتال را مثل ساعت‌های هوشمند، دستبندهای تناسب اندام و… را به هیچ‌عنوان استفاده نکنید.

 تماس بدن با این جور لوازم احتمال عوارض و آسیب‌های ناشی از آن‌ها را تا چندین برابر افزایش می‌دهد؛ بنابراین سعی کنید تا جایی که امکان دارد از این نوع وسایل استفاده نکنید.

فاصله ایمنی را رعایت کنید. همیشه سعی کنید از لوازم بی‌سیم و دیجیتال فاصله بگیرید و در نزدیکی آن‌ها نباشید. این رعایت فاصله شامل تمام لوازم بی‌سیم خصوصاً اینترنت مودم وای فای می‌شود.

 سعی کنید در بیشترین فاصله ممکن از این نوع لوازم همیشه بنشینید تا در معرض و مرکز سیستم مغناطیسی آن‌ها قرار نگیرید و اشعه‌ها تشعشعات آن را کمتر دریافت کنید.

 از یک آهن‌ربا در مجاورت سیم تلفن و این وسایل استفاده کنید وجود آهنربا اثر امواج را تا حدودی کاهش می‌دهد.

جمع‌بندی

سلامتی باارزش‌ترین دارایی هر شخصی در زندگی‌اش است. دارایی که اگر آن را از دست بدهید با هیچ‌چیزی نمی‌توانید دوباره آن را به دست بیاورید.

راحتی، رفاه، آسایش و… تمام این موارد عالی هستند اما فقط تا زمانی که شما سالم باشید تا بتوانید از آن‌ها استفاده کرده و از مزایایی که دارند بهره‌مند شوید.

بنابراین بهتر است از همین حالا تمام تلاش خودتان را بکنید تا روش استفاده درست و اصولی از تمام ابزارآلات و تجهیزات پیشرفته و مدرن را یاد بگیرید و رعایت کنید.

شاید برای شما غیرقابل‌باور باشد اما تأثیرات مخربی که این لوازم به‌ صورت ناخودآگاه بر مغز و روان شما می‌گذارند بی‌نهایت زیاد است. حتی بیشتر از اثرات مخرب جسمی. پس اگر خودتان را دوست دارید و نمی‌خواهید هیچ آسیب روحی و جسمی به شما وارد شود، رعایت نکات ذکر شده را جدی بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن