8 نکته مهم محافظت از کودکان در مقابل امواج الکترومغناطیسی

تلفن‌های همراه، سیستم بلوتوث، وای فای، ماکروویو و بسیاری دیگر از وسایل مبتنی بر فناوری‌های روز ساطع کننده امواج الکترومغناطیس هستند. امواجی که آثار مخربی بر سلامت انسان‌ در هر بخش از زندگی از دوره جنینی گرفته تا بزرگسالی می‌گذارد. نوزادان و کودکان سیستم عصبی حساس‌تر و شکننده‌تری نسبت به بزرگسالان دارند از این رو آثار مخرب بیش‌تری آن‌ها را تهدید می‌کنند به همین سبب انجام اقدامات احتیاطی برای محافظت و مراقبت از آن‌ها در برابر امواج الکترومغناطیسی اهمیت بیش‌تری خواهد داشت. از این رو در این مقاله آموزش محافظتی کاربردی را در جهت کاهش تأثیرات برای پیش از تولد تا دوره نوجوانی گردآوری نموده و برای استفاده شما دوستان منتشر ساختیم.

جذب امواج الکترومغناطیسی در مغز کودکان بیش از بزرگسالان است!

جذب امواج الکترومغناطیس توسط کودکان 87 درصد بیش‌تر است. این رقم هشداری جدی در جهت مهم دانستن و به کار گرفتن نکات کاربردی و مهم برای محافظت از نوزاد و کودکان از این امواج هست. مکالمه با موبایل و در آغوش گرفتن بچه می‌تواند فاجعه‌ای بزرگ باشد چرا که امواج الکترومغناطیس با فاصله کمی به سر کودک که بافت نرم‌تری دارد، می‌تابد و توسط مغز جذب می‌شود.

علت آسیب‌پذیر بودن کودکان نسبت به بزرگسالان

و اما دلیل آسیب‌پذیر بودن کودکان این است که آن‌ها در سن رشد قرار دارند بدین معنا که روند رشدشان نسبت به افراد بزرگسال سریع‌تر انجام شده و ادامه‌دار می‌باشد. همچنین بافت استخوانی آنان نسبت به بزرگسالان نرم‌تر و شکننده‌تر است از این رو نفوذ امواج الکترومغناطیس که برای سلامتی ضرر دارد راحت‌تر است. در این دوره که به عصر تکنولوژی معروف است، کودکان بیش از هر زمان دیگری در معرض این امواج هستند، پس بهتر است برای محافظت از آن‌ها و قربانی نکردنشان در برابر این نوع از آلودگی، لازم است نکات ایمنی رعایت گردند.

کودکان از چه منابعی پرتو امواج الکترومغناطیس را جذب می‌کنند؟

همانطور که در ابتدا بیان شد وسایل بسیاری به عنوان منبع امواج الکترومغناطیس در محیط زندگی وجود دارند که ساطع شدن این امواج از هر یک از آن‌ها بر اساس میزان نزدیکی و ارتباط‌گیری می‌تواند درصد تخریب و تأثیر متفاوتی بر کودکان در محیط زندگی آنان که خانه، مهدکودک، اتاق بازی و مدرسه است، داشته باشد. برخی از این منابع عبارت‌اند از:

 • تلفن همراه
 • مودم وای فای
 • لپ‌تاپ
 • تبلت
 • مانیتورهای هوشمند کوچک
 • کنسول‌های بازی و وسایل کنترل از راه دور

نکات و توصیه‌هایی در جهت محافظت از کودکان در برابر امواج الکترومغناطیس

در جهت محافظت از کودکان بهتر است نکات و توصیه‌هایی را مهم شمرده و به آن‌ها عمل کرد برخی از این توصیه‌ها به شرح زیر می‌باشند.

 1. والدین می‌بایست در کنار فرزندان کوچک خود از انجام مکالمه‌های طولانی خودداری نمایند.
 2. در اتاق‌خواب کودک تا آنجا که امکان دارد، بهتر است وسایل الکترونیکی خیلی کم وجود داشته باشند. آن گروه از وسایل نیز که در اتاق قرار دارند، می‌بایست از تخت خواب کودک دور باشند.
 3. تبلت و لپ‌تاپ برای کودکان مناسب نیستند چرا که آن‌ها امواج خطرناکی دارد که همواره با فرکانس بالا دریافت و ارسال می‌شوند.
 4. در راستای محافظت از کودک، لباس‌ها و وسایلی نظیر لباس نوزاد ضد امواج برای کودکان تازه متولد شده و پشه بند ضد امواج الکترومغناطیس (برای کودکان تا سه سالگی) ابداع، تولید و عرضه شده‌اند که با استفاده از آن‌ها به شکل صحیح می‌توان از جذب امواج الکترومغناطیس توسط کودکان جلوگیری نمود.
 5. بهتر است گجت‌هایی نظیر ساعت هوشمند در هنگام ارتباط برقرار کردن با کودک (بازی، صحبت، در آغوش کشیدن آن‌ها) استفاده نشوند.
 6. برای کاهش میزان اثرات این امواج حذف تلفن‌های بی‌سیم و جایگزین نمودن تلفن‌های سیمی توصیه می‌شود.
 7. به‌کارگیری کاور وای فای در کاهش میزان امواج ساطع شده از این دستگاه نقش بسزایی دارد.
 8. و در آخر پیشنهاد می‌شود استفاده از وسایل بی‌سیمی چون مودم وای فای کاهش یافته و از کابل اتصال برای برقراری ارتباط اینترنتی استفاده شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن